Види шахрайства

Корисні посилання

Зворотній зв`язок


Галерея накладок

Топ-Новини

Топ-Відео

Топ-Статті

Статті

Як спокійно ужитися з платіжною карткою: 37 правил
2014-07-25

Іноді за абсолютно непримітною зовнішністю людини, в руках якої опинилася ваша картка, може ховатися «невизнаний експерт», який розбирається в нюансах карткового бізнесу набагато краще фахівців з банківських офісів. І хоча, звичайно ж, вірогідність зустрічі з таким кулібіним в нашій країні досить мала, але все ж є кілька корисних порад, дотримання яких дозволить захистити ваші фінанси. 


ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА БЕЗПЕЧНОГО ВИКОРИСТАННЯ ПЛАТІЖНИХ КАРТОК 


1. ПІН-код від карти найкраще запам`ятати.  

Якщо ж ви не володієте фотографічною пам`яттю і раніше не працювали в розвідці, то чотири цифри необхідно зберігати окремо від банківської карти. Фахівці радять робити це в «неявній формі». Можете вписати ПІН-код між буквами в записнику, зашифрувати його на листочку або внести в смартфон. Головне не робити поруч багатозначних позначок: «Це ПІН-код від моєї зарплатної картки».  

 

2. Не можна озвучувати свій ПІН-код комусь ще.  

Наприклад, послужливим працівникам банку, касирам в магазині або портьє в двозірковому готелі в Таїланді. До речі, експерти рекомендують не повідомляти цифри коду навіть близьким друзям або родичам.  

Так що нехай ПІН-код залишиться вашою маленькою особистою таємницею.  

3. Категорично не рекомендується давати свою картку для використання кому-небудь ще. І, знову ж, родичам в тому числі.  

4. Не забудьте розписатися на звороті картки при її отриманні. Навіщо? Торговельні організації або об`єкти, які надають послуги, відмовляться прийняти вашу картку до оплати. Якщо, звичайно, помітять, що підпис відсутній.  

Якщо підпис не передбачений - на картці краще не розписуватися.  

5. Картку не можна піддавати всіляким механічним впливам, гнути, складати, використовувати як підставки під чашку з гарячою кавою, підносити до джерела вогню, забувати її в кишені одягу, яка вирушає в пральну машину.  

Ще одне джерело небезпеки для карток - електромагнітні хвилі. Всі їх підступність у тому, що вони органами чуття людини не сприймаються, а ось картці можуть пошкодити. Тому банківський пластик найкраще зберігати подалі від смартфонів або якої-небудь іншої техніки та електроніки.  

6. Співробітники банків настійно радять вивчити напам`ять або десь записати і носити з собою контактні телефони банку, що емітував картку.  

Як відомо, вони зазначені на зворотному боці картки і, найчастіше, не один раз. Але вся проблема в тому, що, якщо картка втрачається або її заковтує банкомат, прочитати телефонний номер уже не вийде ...  

Тому, отримавши карту, сміливо записуємо номер телефону банку, зазначений на ній скрізь, де тільки можна: у записнику, в мобільному телефоні, на комп`ютері ... Головне - не зберігайте номер телефону банку поруч із записаним ПІН-кодом.  

7. Ще один вид небезпеки, що чекають вашу картку - прохання передати будь-яку інформацію про неї або ваші персональні дані третій особі.  

Якщо інтерес третіх осіб викликаний непрофесіоналізмом, то постарайтеся не мати з ними справ. Якщо ж ні, то краще всього триматися від таких осіб на чималій відстані. У будь-якому випадку про даний інцидент варто повідомити в банк, що емітував картку.  

8. У разі, якщо на вашу електронну пошту прийшов лист з банку, що містить прохання надати персональні дані - не робіть цього. Банк дізнався про вас усе, що потрібно, ще при оформленні договору карт-рахунку.  

У тому випадку, коли непереборне бажання поспілкуватися з банком не залишає вас, найлогічніше - з`їздити в кредитно-фінансову організацію особисто і поговорити в офісі. Зі стовідсотковою ймовірністю можна сказати, що співробітники банку будуть сильно здивовані вашому візиту.  

Ще один досить тонкий момент - якщо у листі містяться посилання, за якими вам рекомендують пройти, не робіть цього. Швидше за все, вони ведуть на шахрайські сайти, які замасковані під сайт вашого банку.  

9. Експерти радять використовувати для спілкування з установою, яка видала вам карту, тільки ті реквізити, у тому числі адреса, телефони та електронну пошту, які вказані в укладеному між вами і банком договорі.  

10. Якщо ж ви все-таки скористалися всіма нашими порадами, але хтось дізнався дані про вашу картку (наприклад, ПІН-код) або картка попросту загублена, слід негайно звернутися в банк, що видав цю карту. Ви ж записали телефон банку в записнику?  

Слідувати вказівкам співробітника банку, з яким ви зв`язалися, необхідно беззаперечно. Він знає, що робить. Тут слід пам`ятати, що фінансовий ризик, пов`язаний з незаконним використанням вашої картки до вашого звернення в банк, швидше за все, будете нести саме ви. 


Але всі ці правила - лише квіточки. Ягідки найчастіше починаються, коли людина починає користуватися платіжною карткою в суворому середовищі кам`яних джунглів. 


Зазвичай гордий власник картки намагається поєднати пластикову карту і проріз в банкоматі. Ось тут-то все і починається. 

 
 

ПРАВИЛА безпечної роботи з банкоматом  

1. Використовуйте банкомати, які встановлені в охоронюваних місцях: банках, держустановах, аеропортах або торгових центрах.  

2. Використовуйте банкомати відомих вам банків.  

Навіть якщо «Омега-Банк» і існує в природі, і встановив новенькі банкомати у кожного під`їзду вашого багатоквартирного будинку, можливо найкраще сходити в відомий вам банк за рогом. Адже у «Омега-Банку» комісія за зняття може становити які-небудь неабиякі 20-30% від суми, що знімається.  

3. Якщо при вході в приміщення, де розташований банкомат, стоять пристрої, які просять вас ввести ваш ПІН-код, обходимо такі місця стороною. Подібні варіанти ще не зустрічалися, але все ж ...  

4. Якщо поруч з банкоматом спостерігається велике скупчення сторонніх (тим більше, підозрілих) осіб необхідно почекати, коли вони зовсім розійдуться. У сенсі підуть від банкомата назовсім, а не сховаються за рогом. Або, взагалі, краще пошукати інший банкомат.  

5. Перед тим, як скористатися банкоматом, необхідно уважно його оглянути. Зазвичай банкомати нагадують про це самі.  

Особливо уважно оглядаємо проріз для прийому карток і клавіатуру. Там не повинно бути ніяких додаткових пристроїв, накладок або чогось ще нестандартного (не забуваємо, що думка кіберзлочинців не стоїть на місці).  

Якщо ви не знаєте, як повинен виглядати стандартний банкомат, або вирішили скористатися банкоматом вперше в житті, краще всього заздалегідь познайомитися з його пристроєм за допомогою інтернету, а заодно дізнатися, які виверти використовують шахраї, щоб отримати дані про вашу карту.  

6. При виявленні підозрілих пристроїв на банкоматі користуватися ним КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ!  

Більш того, банк - власник пристрою буде вам дуже вдячний, якщо ви зателефонуйте йому по телефону, вказаному на банкоматі, та повідомте про свої підозри.  

7. Коли ви вставляєте в проріз для прийому карток свій шматочок пластику, ні в якому разі не можна застосовувати грубу фізичну силу. Навіть якщо ви щасливий володар золотої медалі з армреслінгу та бодібілдингу.  

Якщо пристрій відмовлялося «приймати» картку, але вам все-таки вдалося «переконати його» це зробити, то дістати картку назад вже навряд чи вийде. Тим більше що банк, швидше за все, смертельно образиться за те, що його змусили ремонтувати майже новий банкомат, який і відпрацював-то всього нічого, 3 роки в Німеччині і 7 років в Україні.  

8. Комусь може здатися зовсім вже параноїдальною наша наступна порада. При введенні ПІН-коду слід стежити за тим, щоб люди, які знаходяться поруч, не бачили вводимі вами цифри. Експерти радять в цьому випадку прикривати клавіатуру рукою і не вводити цифри одним вказівним пальцем.  

9. Якщо банкомат поводиться дивно: надовго замислюється, видає фрази про помилки (англомовні банкомати при цьому використовують імпортне слово «error»), вимикається і перезавантажується - сміливо натискаємо кнопку «Скасувати» на клавіатурі, забираємо свою карту і прямуємо на пошуки більш адекватного пристрою.  

10. Після отримання грошей з прорізу банкомату слід перерахувати купюри, переконатися, що вам видана правильна сума, що банкомат видав гривні, а не долари або євро. Однак процес перерахунку не слід затягувати.  

Якщо ви не згодні з сумою виданих коштів, продемонструйте купюри відеокамері пристрої і негайно зверніться в банк. Якщо замість 200 тисяч, ви отримали на руки 200 доларів, також краще самостійно звернутися в банк.  

11. Не забудьте забрати свою банківську картку. Навіть, якщо на ній вже не залишилося грошей, можливі всякі нехороші варіанти.  

12. Дочекайтеся видачі квитанції, якщо ви її запитували. Деякі експерти радять забирати квитанцію з собою і утилізувати де небудь у безпечному місці. Тим більше що квитанція, роздрукована банкоматом, допоможе вам порівняти інформацію про видані суми з випискою за рахунком.  

13. Ховайте гроші, не відходячи від банкомата. Так зловмисникам буде складніше визначити, яку суму ви зняли.  

14. Якщо при роботі з банкоматом у вас виникли якісь труднощі, ні в якому разі не варто слухати стоячих поруч порадників і користуватися їх допомогою. Краще подзвонити за телефоном, вказаним на банкоматі.  

15. Якщо банкомат відмовляється повертати вам платіжну картку, необхідно спочатку зателефонувати в банк, якому належить банкомат, і розповісти про те, що трапилося. Потім набирайте номер банку, що випустив вашу карту, і дотримуйтесь інструкцій співробітника цього банку. 


Не менш популярний спосіб розлучитися з частиною грошей, які знаходяться на вашому карт-рахунок, відвідати торгову точку (магазин, гіпермаркет, ринок) або оплатити будь-які послуги. Але виявляється, що і тут варто дотримуватися певних правил поведінки ... 

 
ПРАВИЛА безпечної оплати ТОВАРІВ ТА ПОСЛУГ 


1. Не варто використовувати платіжні картки при оплаті товарів і послуг в місцях, які не викликають довіри. Інтуїцію ще ніхто не відміняв. Якщо не лежить у вас душа до пристрою для прийому платежів в маленькому магазинчику на околиці провінційного містечка - найкраще не давати в руки продавця свою новеньку «платину».  

А якщо торговець на ринку клянеться і божиться, що не вміє користуватися терміналом - краще не змушувати його це робити. Може бути, він і справді не вміє ним користуватися. А двічі списані гроші іноді дуже важко повернути. Тим більше, якщо ринок в одному місті, а ви живете в іншому.  

2. Використовуйте свою платіжну картку самостійно. Так ви зможете мінімізувати ризики, пов`язані з неправомірним використанням ваших персональних даних. Як відомо, своя карта ближче до тіла. 


У тому випадку, якщо брат чоловіка сестри дружини неправильно розрахується вашою карткою або ненавмисно повідомить ваші дані третім особам, вам буде легше від того, що цей самий брат ... хороша і чесна людина? І як, і що ви потім будете доводити банку?  

3. При оплаті платіжною карткою товарів і послуг касири мають право вимагати у вас паспорт, підпис на чеку і введення ПІН-коду. Кажуть, що іноді вдавалося відбитися від касирів військовим квитком та водійськими правами, але за законом тільки паспорт може засвідчити вашу особу, як законного власника картки. Або, на худий кінець, посвідчення біженця.  

З касиром сперечатися не варто - він має право відмовити вам у використанні вашої платіжної карти.  

4. Перед підписанням чека переконайтеся, що сума в ньому відповідає сумі вашої покупки. Якщо касир з якоїсь причини забула дати вам чек на підпис, нагадайте їй про це.  

5. При введенні ПІН-коду в магазині намагайтеся, щоб оточуючі не бачили вводимі вами цифри.  

6. Якщо при оплаті в магазині термінал видав яку-небудь електронну лайку, на кшталт: «У проведенні операції відмовлено» - чи щось подібне, необхідно зберегти чек, виданий терміналом, а потім порівняти точність проведеної операції з випискою за рахунком.  

Все частіше і частіше наші співгромадяни намагаються здійснювати покупки, не виходячи з власного будинку. А точніше - не встаючи з дивана. Причина такої дивної поведінки - інтернет. І, якщо з банкоматами ми вже навчилися більш-менш мирно уживатися, то світова павутина іноді ставить нерозв`язні питання навіть перед серйозними людьми, які ніколи не знімають піджак з бейджиком «Експерт з комп`ютерної безпеки». Але ми все-таки спробуємо сформулювати.  

ПРАВИЛА безпечної роботи з платіжними картками В ІНТЕРНЕТІ  

1. Експерти практично в один голос рекомендують використовувати при оплаті покупок в мережі інтернет окрему картку з «граничним» лімітом. Що це означає? Якщо вам сподобався чудовий телевізор витонченої круглої форми, для покупки якого потрібно всього 245 доларів, то переведіть на свою картку для покупок в мережі саме 245 доларів. Тому що в разі непередбачених обставин красти у вас буде нічого. І так - не використовуйте картку для покупок в інтернеті при розрахунках у звичайних магазинах. 


2. Здійснюйте покупки тільки зі свого власного комп`ютера. Не варто забувати, що комп`ютери називаються персональними не тому, що за них можуть сісти всі персони, які живуть під одним дахом з вами, включаючи подружжя, батьків, бабусь і бандита-племінника, який відвідує сайти, присвячені чорної магії. 


Персональне (у правильному розумінні) використання комп`ютера дозволяє зберегти конфіденційність ваших даних. 


Але якщо все-таки покупка запаморочливої червоної кофточки з занзібарська шиншили відбулася з чужого комп`ютера, повторно зайдіть на сайт продавця і переконайтеся, що ваші особисті дані не записалися в пам`ять стороннього комп`ютера. А то, не рівна година, племінник накупить чарівних паличок з ебенового дерева за ваш рахунок. 


3. Встановлюйте на свій комп`ютер ліцензійне програмне забезпечення і антивіруси. Регулярно оновлюйте їх і проводьте сканування комп`ютера на наявність шкідливих програм. 


4. Здійснюйте покупки тільки на відомих і перевірених сайтах. При цьому слід упевнитися, що адреса сторінки сайту, на який ви хотіли потрапити, введений правильно. Злочинці в мережі часто використовують сторіночки з схожими адресами для вивудження даних про платіжні картки. 


5. Замовляючи товари через інтернет, або по телефону, ніколи не використовуйте свій ПІН-код. У нього інше призначення. 


6. Не вводьте на сайтах в інтернеті дані про свою платіжну картку або карт-рахунок: паролі доступу до інтернет-банкінгу, індивідуальним сторінкам, термін дії вашої картки, розміри розміщених на карт-рахунку коштів, історію проведених операцій.  

Ми сформулювали 37 правил безпечного поводження з платіжними картами. Сподіваємося, що їх дотримання дозволить вам зробити своє фінансове життя спокійніше. А ми ... ми пішли шукати нові правила правильного поводження з картками.

 

Джерело: infobank.by

Рекомендовані статті